Güncel

2008 ÖSS Soruları ve Cevap Anahtarı

öss, ösymDaha önce blogumda yazdım mı bilemiyorum ama bu sene ben de ÖSS sınavına girdim. Şimdi blogumu düzenli takip edenler diyeceklerdir madem ÖSS’ye girecektin neden okuduğun okulu bıraktın diye, hemen söyleyim: “Halen ÖSS’den beklenti içerisinde değilim, sadece 4 yıllık diploma sahibi olup askerliğimi kısa dönem yapmak için”.

Bu sebeple ÖSS sınavına girdim :) Sistemi tamamen değiştirmişler, şimdi 1. bölüm ve 2. bölüm olarak ikiye ayırmışlar. 1. bölümdeki soruları sınava giren herkesin yapması gerekiyormuş, 2. bölümdeki soruları da okuduğunuz bölümünüze göre cevaplamanız gerekiyormuş. Mesela sayısal çıkışlıysanız 2. bölümdeki fen sorularını çözmeniz, diğer sorulara bakmamanız gerekiyor. (Zaten yetiştiremiyorsunuz orası ayrı mevzu)

2008 ÖSS Sınavı soruları ve cevap anahtarı sayfanın altında belirtilmiştir. Google’dan gelen ziyaretçi arkadaşlar muhtemelen yazımı okurken sıkılacaklar :p sadece soruları alıp olay mahalinden uzaklaşmak isteyen kişiler sayfanın altına bir göz atsınlar. Her neyse, gelelim sınav hakkındaki düşüncelerimin devamına.

Sınav sisteminin bu şekilde olması aslında bir nebze de olsa iyi oldu. En azından öğrencinin lise öğrenimine bir anlam kattı diye düşünüyorum. Bizim zamanımızda ÖSS sınavı yüzünden hiç bölüm dersleri görmedik. Hocalarımız da sağolsunlar o dönemde bizlere illaki müfredatı uygulayacağız diye dayatma uygulamadılar. Buradan Turhan KOTAN gibi değerli hocalarımın hepsine teşekkür ederim hazır yeri gelmişken. Şimdi sınava giren kişiler lise öğrenimlerinden de sorumlu tutuluyorlar. Yani en azından lisede gördüğünüz eğitim bir işe yarıyor, kullanıyorsunuz. 2008 ÖSS sınav sistemi, daha doğrusu geçen sene değiştirilmiş sınav sisteminde yerleşemeyen, yeni sisteme kalan ve mezun durumda olan, ÖSS’ye gerçekten ihtiyacı olan kişilerin de Allah yardımcısı olsun diyorum. Umarım bu kişilerin okullarında zamanında illaki müfredatı işleyeceğiz diye direten hocaları olmuştur, yoksa hepten hapı yuttular, çünkü çalışılıp bitirilecek gibi değil bu alan soruları. Oldukça kazık :)

Sınavdaysa ben ilk bölümü çok güzel bir şekilde yaptım, çok rahattı. Kendimi kasmadan, sene boyunca hiç hazırlanmadığım halde hız bakımından çevreme baktığımda yan sıralarda oturanlardan oldukça hızlı bir şekilde ilerlemişim. Fakat 2. bölüm gerçekten kötüydü. Elimden geldiğince yaptım gerçi biraz soruları ama biz lisede alan derslerimizi görmediğimiz için benim açımdan büyük sıkıntıydı. Üniversitede gördüğüm matematik sayesinde biraz matematik yapabildim sadece. Sanırım 1. bölümü iyi bir şekilde yapmış olmam, ikinci bölümden de az buçuk soru cevaplamış olmam 185 veya 160 barajını geçmemi sağlar.

Neyse, çok konuştum :) En iyisi soruları ve cevap anahtarını vereyim. Ha bir de unutmadan, linklere direk tıklamak yerine sağ tıklayıp farklı kaydet diyerek bilgisayarınıza indirmeniz sizin için daha rahat olacaktır.

Birinci Bölüm Soruları

İkinci Bölüm Soruları

Cevap Anahtarı

2008 ÖSS Sınavı hakkındaki fikir ve düşüncelerinizi yorum olarak eklerseniz seviniriz efendim :)

%d blogcu bunu beğendi: