hede hödö

Champix ile Sigara Bırakmak: Gün 3-4-5

Champix, Sigara Bırakma ilacıSigarayı Bırakıyorum başlıklı yazıma istinaden bu yazıyı yazıyorum. Bugün [highlight]Champix[/highlight] kullanmaya başlamamın 5. günü. Maalesef geçtiğimiz 3 gün için ayrı yazılar hazırlama fırsatım olmadı.

Champix kullanmaya başladığınızda, ilk 3 gün boyunca günde 1 kere 0.5mg tablet olarak ilacı alıyorsunuz. 4. ve 7. günler arası ise dozu iki katına yükseltiyorsunuz, 0.5mg tabletten günde 2 kere ilacı almanız gerekiyor. 8. ve devam eden günlerde ise sabah ve akşam 1mg olarak ilacı kullanmaya devam ediyorsunuz. Daha önce yazdığım yazılarda aşağıdaki yan etkileri hissettiğimi fakat emin olmadığımı yazmıştım.

[unordered_list style=”arrow”]
  • Uyku, yorgunluk hali.
  • Mide rahatsızlığı, şişkinlik ve yanma.
  • Full HD kalitede rüyalar
[/unordered_list]

Bu yan etkiler geçtiğimiz 3 gün boyunca devam etti. Özellikle dozu iki katına çıkarttığım 2 gündür mide rahatsızlığı ve uyku/yorgunluk hali aşırı derecede arttı. Mide rahatsızlığının olduğunu fakat ilaç kullanmayı gerektirecek kadar fazla olmadığını söylemiştim. Toplamda 1mg olarak iki tablet halinde ilacı alıyorum, bu haliyle beni uykumdan uyandırıp Rennie içirecek kadar midemi rahatsız ediyor. Uyku yorgunluk haline değinecek olursak, ilacı içtikten birkaç saat sonra gerçekten kendimi çok yorgun hissetmeye başlıyorum, sanki 2-3 saatlik uykuyla duruyormuşum gibi bir yorgunluk üstelik. Dozu 2mg’a çıkarttığımız zaman neler olacak merak ediyorum. Umarım bünyem alışır, özellikle şu uyku ve yorgunluk hali günümün zorlaşmasına sebep oluyor.

Günlük içtiğim sigara sayısında farkedilir bir azalma yok. Ortalama 20-25 sigara arasında içmeye devam ediyorum. Tahminimce günlük dozu 2mg‘a yükselteceğim 8. ve sonraki günlerde belirgin bir azalma olacak. Zaten ilaç kutusunda da sigarayı 8 ile 14. gün arasında bir gün seçip bırakmamızı tavsiye ediyor.

Şimdilik gelişmeler bu kadar.

%d blogcu bunu beğendi: