Sitemap nedir? Nasıl kurulur? -resimli anlatım

Merhaba, çok sorulan sorulardan birisi olan sitemap, sitemap işlevselliği, amacı, kullanımı hakkında ufak bir makale yazmaya karar verdim. Alıntı yaparken lütfen kaynak belirtin.

Sitemap nedir?
Sitemap; arama motorlarının, özellikle de google arama motorunun sitenizi rahat bir şekilde, doğru bir şekilde indexlemesini sağlayan, tarayıp bilgi bankasına aktarmasını sağlayan bir işlemdir.

Sitemap’in faydaları nelerdir?
Sitemap sayesinde siteniz çok daha hızlı bir şekilde indexlenir. Her köşesi indexlenir.

Nasıl sitemap hazırlayabilirim?

Çok basit. Öncelikle, http://johannesmueller.com/gs-files/GSiteCrawler-106-full.EXE adresinden sitemap oluşturmak için gerekli olan programı indiriyorsunuz.
Daha sonra programı kurun. Kurulum esnasında bilgisayarınıza reset atmanız da gerekecek, bilginize.

Programı çalıştırdıktan sonra karşımıza aşağıda gördüğünüz gibi bir pencere çıkar.

Bu pencereden, üstte gördüğünüz menülerden Add New Project yazan kısma tıklıyoruz. Daha sonra site bilgilerimizi girip next diyerek ilerliyoruz.
Sitenizi analiz etme süresi sitenizdeki verilerle doğru orantılıdır. Çok içeriğiniz varsa, uzun sürer. Fakat az içeriğiniz varsa çabuk biter. Aman ha program kitlendi falan zannetmeyin, sabredin.

Örnek görüntü:

Unutmadan, sorular esnasında FTP yoluyla program mı upload etsin, yoksa siz kendiniz mi upload edersiniz diye sorulmuş, ben o kısmı işaretlemedim, kendim upload ettim. O şekilde de anlatmaya devam ediyorum, arzu eden o özelliği de kullanabilir.

Gerekli indexleme işlemleri tamamlandıktan sonra sağ üstte gördüğünüz tuşlardan Generate yazana tıklıyoruz. Karşımıza dosyaların nereye kaydedileceğini soruyor, herhangi bir klasöre kaydedebilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan dosyaları sitenizde ana dizine atmanız gerekiyor. Örneğin cafebilişim için düşünecek olursak, www.cafebilisim.com/sitemap.xml şeklinde oluyor.

Peki bu işlemleri yapmam yeterli mi?
Hayır değil. Google Webmaster Central adresine giriyorsunuz, (üyelik hesabınız yoksa açtırmanız gerekiyor-ücretsiz tabii ki de), site add diye bir menü var, oraya tıklıyorsunuz ve site adresinizi ekliyorsunuz. Ardından bu sitenin size mi yoksa bir başkasına mı ait olduğunu doğrulamak için size birkaç seçenek sunuyor, bunlardan en kolay olanı ise sitenize bir dosya upload etmeniz. Size diyor ki, örneğin 3214afasf54655.html adında bir dosya oluşturun, ve sitenizde ana dizine atın, daha sonra gelip onay verin, bizde sitenin size ait olduğuna inanalım.
Bu işlemleri de yaptıktan sonra, sitenizi doğruladıktan sonra, yine aynı menülerde sitemap ekle var, oradan da sitemap’in bulunduğu yolu yazıp tamam tuşuna basıyorsunuz.

Hepsi bu kadar.
İyi çalışmalar dilerim.

, , , , , , ,

 • Pingback: Google Sitemap SSS | Google()

 • Erkan

  yaw kardeş ben denemeye çalıştım ama olmadı yapamadım msn adresimi yazdım oraya ekle bna öğren kardeş bende bu işleri kapmak istiyorum lütfen bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 • @Erkan,
  Olmayan kısmın neresi olduğunu detaylı olarak açıklarsan elimden geldiğince yardımcı olabilirim. MSN üzerinden destek vermiyorum ne yazık ki.

  iyi çalışmalar

 • ahmet

  ana dizine demıssınız nasıl eklıcez ana dizine

 • Merhaba ahmet,
  Ana dizinden kastedilen index dosyanızı koyduğunuz dizindir. FTP aracılığıyla ekleyebilirsiniz.

  iyi çalışmalar

 • çok iyi

 • birkan

  ya ben yapmaya çalışıyorum sıte add diye birşey söylemişsiniz ama bende öyle birşey çıkmıyo

 • Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan dosyaları sitenizde ana dizine atmanız gerekiyor bunu nasl yapıcas

 • 1 sene geçmiş yaw en son mesaj cvp verılırmı bana ecep

 • yav bu program nasıl kurulcak

 • hakan

  tebrik ederim cok iyi oLmus

 • arkadaş ariyorum erkeğim arkadaş ariyorum

 • Bilgiler için tşkler birde resimler gözükseydi daha açıklayıcı olurdu yapmaya çalışacağım :(((

 • İşlemler tamamlandıktan sonra sitemap’ın chmod kaç olmalı? oto güncelliyormu ekleme yapılınca? yardımcı olurmusunuz hocam

Powered by WordPress. Designed by WooThemes

%d blogcu bunu beğendi: