Google

Yeni Google rakibi; Cuil!

cuil search engineMerhaba değerli okuyucular,

Geçen gün zone forumlarında Cuil ile ilgili bir haber okudum. Google bünyesinde çalışan bazı mühendisler oradan ayrılıp yeni bir search engine kurmaya karar vermişler.

Hürriyet gazetesi bu konu hakkında şu şekilde bir haber yapmış:

Google’ın eski çalışanları tarafından kurulan Cuil isimli arama motoru, rakiplerine meydan okuyor.
Google 1 trilyon sayfa indekslemesiyle gururlanıp elektrikli otomobillerle uğraşa dursun, yeni arama motoru Cuil iddialı geliyor. Daha önce Google’da görev yapmış mühendisler tarafından kurulan Cuil indekslediği sayfa sayısı bakımından Google’ı geride bıraktığını iddia ediyor ancak Google’ın yerleştirdiği sörf alışkanlıklarına karşı işi zor gibi.

Cuil’in kurucularından Tom Costello şirket hakkında açıklama yaparken arama teknolojilerinde elde ettikleri mesafenin Web’in büyük bölümünün indekslenmesini sağladığını ifade etti. Cuil, sayfaları Google gibi ziyaret sayısı ve web linklerine göre indekslemenin yanında, her sayfanın genel içeriğini tanıma ve kullanıcının aramada kullandığı anahtar kelimelerin analizi gibi ekstra yeteneklerine güveniyor.

Konuyla ilgili olarak sektör uzmanları Cuil’in varlığının Google’dan şikayetçi olan internet kullanıcılarının bir alternatife sahip olması anlamına geldiğini söylerken, arama sonuçlarında popüler siteleri öne çıkarması ve otorite kabul edilen Wikipedia gibi sitelere dayanması nedeniyle Google’dan soğuyan kullanıcı sayısının hiç de az olmadığına dikkat çekiyorlar. Arama motoruna isterseniz http://www.cuil.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı tercihlerine göre arama motorlarında Google açık ara önde giderken ikinci sıradaki Yahoo!’yu üçüncü sırada MSN Search’le Microsoft takip ediyor.

Google ‘dan ayrılan mühendislerin Google ‘ın eksikliklerini masaya yatırıp yeni bir arama motoru yazması sonucu ortaya çıkmış. Adını da ingilizce’de cool, yani havalı kelimesinin okunuşundan almış. Tasarım gayet sade fakat siyah fon üzerine yapılması gayet göz yorucu ve eksi bir puan. Tasarım gri / mavi / beyaz tonlarında yapılsaydı daha az göz yorardı ve daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Bu zamana kadar Google ‘a birçok rakip olarak gösterilen search engine çıktı. Kimi zaman bu altavista ‘ydı, kimi zaman yahoo!, kimi zamansa msn search, hatta hakia bile vardı. Fakat bu zamana kadar rakip olarak gözüken arama motorlarının hiçbiri yenilik yaratmamış, hepsi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmıştı. Sonuç olarak ise hepsi hüsran.. Hiçbiri başarıya ulaşmadı. Örneğin hakia bile halen beta sürümden stable sürüme geçemedi bile…

Fakat cuil bence diğerlerine göre çok çok başarılı. Kolonlar halinde arama sonuçlarını kullanıcılara sunması, ajax teknolojisini kullanması, benzer sonuçları listelemesi mükemmel bir yenilik. Yeterli derecede tanıtımı yapılırsa -ki yapılacağını düşünüyorum- google ‘ın yerini alması muhtemel. Pek tabii ki de Google da bir yenilik yapıp sistemini değiştirmezse. Çünkü google artık çöp siteleri engelleyemez konuma geldi. Hatta bunu adwords gibi yan hizmetleriyle de destekliyor.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu Coil hakkında?

%d blogcu bunu beğendi: