Youtube’a erişim sağlamak, dns ayarları veya proxy siteleriyle

Hepiniz biliyorsunuz ki geçenlerde güzel ülkem youtube‘a erişim yasağı koymuştu. Bu nasıl bir zihniyettir anlamıyorum gerçekten. Herneyse, şimdi size youtube’a kolaylıkla erişmeniz için birkaç yöntem göstereceğim. İlk yöntem mozilla firefox tarayıcısını kullananlar için, ikinci yöntem; dandik internet explorer kullanan, safari browser kullanan veya opera browser kullanan değerli okuyucularım için olacak, üçüncü yöntemimizse proxy yoluyla olacak. Öncelikle mozilla firefox tarayıcısını kullanan arkadaşlar için ufak birkaç ayardan bahsedeyim:

Mozilla Firefox tarayıcınızda;

üst kısımda bulunan Araçlar > Şeçenekler butonlarını takip ediyoruz. Açılan pencerede;

Gelişmiş > Ağ > Firefox tarayıcısının internete nasıl bağlanacağını ayarlayın açıklamasının yanındaki > Ayarlar butonuna tıklıyoruz…

Açılan pencerede Vekil sunucu ayarlarını tıklıyoruz.

HTTP vekil sunucusu yazan yere 200.65.127.161 Port: yazan yere de 3128 yazıyoruz hepsi bu kadar.

Hepsi bu gördüğünüz gibi.

Şimdi de diğer tarayıcıları kullanan arkadaşlar için bilgi vereyim. Şimdi arkadaşlar, Windows XP kullanan kişiler ağ bağlantılarıma sağ tuş tıklayıp özellikler’e tıklasınlar. Ordan da ağ bağlantınızın üzerine sağ tuş tıklayıp tekrar özelliklere girin. İnternet protokolü sürüm v4 üzerine sağ tıklayıp özellikler’e tıklayın. Genel sekmesinde bulunan DNS adresini otomatik al sekmesi yerine, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kısmını işaretleyip vereceğim DNS adreslerini kutucuklara girdikten sonra kaydedip çıkın.

İlk kutucuğa 4.2.2.1 yazın, ikinci kutucuğaysa 4.2.2.5 yazıp kaydedip çıkın. Hepsi bu kadar..

DNS adreslerini değiştirmek istemeyen veya firefox tarayıcı kullanmayan arkadaşlar proxy sitelerini de kullanabilirler. Aşağıda kullanmak isteyebileceğiniz birkaç proxy sitesi verilmiştir, gönül rahatlığıyla kullanıp istediğiniz sitede kimliğiniz belli olmadan gezebilirsiniz.

Gizlen.net proxy,web proxy
Gizlen.org anonymouse surf
izinver.com — Enter Bloked Web site With Out Any Trace —
Proxy-Surf.org proxy,proxy7,proxyeinstellungen,phproxy
Vtunnel.com is here to help you beat internet filtering!
Anonymouse.org

İlk siteler Orçun’un siteleri, öncelik verdim :D

Herneyse..

Biraz da teknik olarak değinelim bu konuya. Verdiğim DNS adresleri A.B.D’ye ait, Türk Telekom’un DNS adresi değil yani. Şimdi mantık olaraksa, her web sitesinin bir IP adresi var. Bilgisayarlar birbirlerini isim olarak tanımazlar. Yani hitman.gen.tr’yi hiçbir bilgisayar tanımaz, onun sadece IP numarasını bilir. Bilgisayarlar birbirleriyle IP numaraları aracılığıyla iletişim kurabilirler, bu şekilde tanırlar. DNS Server’lar, isim sorgusu yaptığınızda size IP adresi sunan makinalardır. Yani browserınıza http://www.google.com yazıp enter’a bastığınızda; seçmiş olduğunuz DNS server’a veya otomatik olarak seçilen DNS Server’a yönleniriz ve bu DNS server da size gitmek istediğiniz sitenin IP adresini verir. Biz Türk Telekom DNS sunucularını kullandığımız için tarayıcımıza www.youtube.com yazıp enter’a bastığımızda TTNet DNS’leri bizi otomatik olarak kendi belirlemiş oldukları bir sunucuya yönlendiriyor, orada da bu site mahkeme kararıyla kapatılmıştır gibi bir yazı çıkıyor :)

Az önceki verdiğim yöntemde biz ABD DNS adreslerini kullanmayı tercih ettiğimiz için bu mahkeme kararı yasağına takılmadan istediğimiz sitede gezebiliyoruz.

Sanırım bu kadar detay yeterli oldu :)

Umarım faydası dokunmuştur, iyi çalışmalar herkese.

, , , , , , , , , , , , , , ,

 • slm ya gardaşım bu youtubr ye nasıl giriliyor ben yapamasım ıuzun mesle yardımcı ol

 • Selam @memet,
  Yazıyı baştan sona okursan youtube’a girmen için 3 farklı yol yazdığımı anlarsın diye düşünüyorum. Yeterli bilgi sahibi değilsen, proxy sitelerini deneyebilirsin. Herneyse, proxy siteleri hakkında biraz daha detay vereyim:
  http://anonymouse.org/anonwww.html adresine tıkla. Oradaki http:// yazan yerden sonra, http://www.youtube.com yaz ve surf anonymously tuşuna tıkla. Hepsi bu kadar :)
  kolay gelsin.

 • eyup
 • bsi demm

 • Emre

  Merhabalar
  Yukarda anlatmiş oldugunuz işlemleri uyguladim fakat her siteye baglandigim zaman 403 Forbidden hatasi vermektedir. Google bile buna dair, ABD dns ihtiyacim var benim acaba başka adreslerle belki girme şansimiz olur mu ?

  tşkler

 • Ben halen 4.2.2.1 ve 4.2.2.5 ABD DNS adreslerini kullanıyorum ve bende hiçbir sorun yok. Fakat mozilla firefox proxy ayarlarında verdiğimiz ip numaraları şu anda işe yaramıyor ne yazı ki.
  DNS adresinizi 4.2.2.1 ve 4.2.2.5 yaparsanız hiçbir sorun yaşamadan youtube vb. sitelere bağlanırsınız.

 • Hakan

  Kardeş bende 4.2.2.1 ve 4.2.2.5 yi kullanıyoeum ama giriş yapamıyorum youtube ye bunu nedeni ne olabilir ??

 • Cache belleği temizlediğinizden emin misiniz? Cache belleği temizlemeyi denedikten sonra tekrar giriş yapmaya çalışın. Eğer nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız bir de sadece youtube.com olarak girmeyi deneyin, başına www koymadan.
  iyi çalışmalar.

 • Pingback: Youtube Gibi Yasakl()

 • eheheh sen operaya dandik mi dyorsun ıe ye falan de de safari ve operaya dedirtmem ehehe dandik ne biçim hitap ediyorsun okuyucularına

 • Opera browser‘a dandik demedim, sadece internet explorer‘a dandik dedim, yanlış anlaşılmasın ;)

 • Pingback: Mehmet Tahta / hitman : Ekşi sözlük kapatıldı.. | güncel()

 • mehmet.

  birader her şey süper eline sağlıkta video indirmenin bi yolu var mı bu dns ayarları olmadığı takdirde

 • Erişemediğiniz bir web sitesinden dosya indirmeniz ne yazık ki mümkün değil. DNS ayarları yapılı olması şartıyla piyasadaki birçok programı kullanabilirsiniz.

  Örneğin şu veya bu sayfa size yardımcı olabilir sanırım.
  iyi çalışmalar :)

 • Tamer Oylum

  ben bu tip ayarları yaparken hep bilgisayarımı bozmuşumdur :) , o yüzden bu ayarları yapamıyorum ama youtube a http://www.ruuh.com ile girebiliyorum sorunsuzca site hem türkçe hemde hızlı.

 • alican

  güzel anlatım bende http://www.gizlen.net kullanıyorum.

 • 7280_Ali

  Yönteminizi uyguladım çok da güzel oldu =) yanlız en fazla 20 dakika durabiliyorsunuz daha sonra mozilla yı kapatın 5 dak sonra açın tekrar düzelir ;) Paylaşım için saol

 • Onur

  eywallah süpersin ;)

 • -arf-

  firefox çözümü yorumu: kardeş bu işe yaramıyor çünkü bilgisayar yazılan dns ayarlarını çözümleyemiyior hatası veriyor
  ağ bağlantısı çözümü yorumu: kardeş telekom zamanla bu gibi kaçak girişler için bazı önlemler almış (4.2.2.1) artık işe yaramıyor yakın bir zaman kadar (208.67.222.222) çalışıyordu onunda çalışmasını önlemek için türk telekom “bug” hazırlamış bağlantı veri alış-verişinde rastladım artık biraz daha extrim yöntemler kullanmak gerekebilir söylemedi demeyin ;) emeğin için sağol

 • aydemir

  vista icin farkli bişiymi yapcaz

Powered by WordPress. Designed by WooThemes

%d blogcu bunu beğendi: